Ivan Langer: V českém školství chybí konkurence a větší tlak na kvalitu
Je třeba prolomit stereotyp, že co je veřejné, to je kvalitnější než soukromé,“ říká k roli soukromých škol v Česku Ivan Langer. Přečtěte si rozhovor se zakladatelem Vysoké školy CEVRO, který vyšel v magazínu NEWSTREAM.
Vaši školu podporuje nejen Nadace C-EDUCA, ale i řada dalších osobností českého byznysu. Jak se vám vaše podporovatele podařilo zaujmout?
Myslím, že všechny spojuje několik věcí. Jsou to úspěšní lidé a současně patrioti, kterým záleží na budoucnosti České republiky. Také si uvědomují, že naše budoucnost bezprostředně souvisí s kvalitně vzdělanými mladými lidmi. V neposlední řadě je tam patrná ochota něco pro to udělat. Projekt malé respektované středoevropské univerzity založené na konzervativních hodnotách, která má ambici dobrého postavení na evropském i světovém vzdělávacím trhu, je oslovil.
Co si od přeměny na univerzitu slibujete?
Považuji to za kvalifikaci do vyšší soutěže. Být vysokou školou univerzitního typu znamená, že se přece jen odlišujete od jiných vysokých škol. Současně je to tlak na kvalitu, a to jak samotné vzdělávací, tak i publikační a vědecko-výzkumné části. Dále je to vzkaz pro naše studenty, že za investici do vzdělání v podobě školného dostanou kvalitní produkt, který jim umožní být na trhu konkurenceschopnými.
Takže by vaše univerzita mohla konkurovat i zahraničním školám, na které dnes studenti často odcházejí?
Nechceme být a priori konkurencí. Určitě ale máme ambici, aby si studenti, kteří přemýšlí o studiu v zahraničí, zařadili Cevro University mezi školy první volby a nakonec se rozhodli zůstat v Česku. Je to proto, že skutečně potřebujeme mladé vzdělané lidi a musíme se snažit o to, aby „schopné mozky“ neutíkaly do zahraničí.