Právo v obchodních vztazích (Bc.)
Proč zvolit studijní program
Právo v obchodních vztazích?
Zajímá vás právo v soukromé sektoru? Chcete získat znalosti relevantních právních principů a pravidel práva? Začněte studovat bakalářský studijní program Právo v obchodních vztazích.
Nabydete znalostí právních a ekonomických, které jsou nezbytné pro výkon odborných funkcí v podnikatelské sféře či pro vlastní podnikatelskou činnost.
Profil absolventa
Tento studijní program je určen studentům, kteří svou kariérní budoucnost vidí v právní či podnikatelské sféře činnosti. Absolventi získají schopnost týmové práce a efektivní odborné komunikace.
Uplatnění
Co budete umět
Prezenční / kombinovaná forma studia
Podmínky přijímacího řízení
Studium je zakončeno státní závěrečnou zkouškou, která se skládá z obhajoby bakalářské práce a ústní zkoušky ze stanovených předmětů.

Parametry programu
Praha 38 400 Kč, Český Krumlov 34 000 Kč (možnost rozložení školného na měsíční platby bez navýšení)
Motivační dopis, individuální motivační pohovor nebo SCIO testy
29. 9. 2025
Spisová služba v kontextu eGovernmentu, Pojistné právo, Pracovněprávní vztahy a personální řízení
Specializace a zaměření
Absolvování předmětů potřebných k získání certifikátu se započítává do volitelných předmětů a student za jejich splnění vedle certifikátu získá 8 kreditů.
doc. JUDr. Petr Liška, Ph.D., LL.M.
Průvodce studiem
Předmět seznamuje se základy právního řádu a systémem práva, včetně úvodu do jednotlivých právních odvětví. Seznamuje studenty se základy právního myšlení, objasňuje pojem práva, výstavbu právního řádu a význam práva pro fungování společnosti; součástí je rovněž vytvoření základních právních dovedností (sepis jednoduchého úředního podání, jednoduché smlouvy atp.). Studentům právních oborů vytváří solidní teoretický základ pro další studium. Studentům neprávních oborů poskytuje vhled do oboru práva a jeho základních odvětví, potřebný pro každého vysokoškolsky vzdělaného odborníka.
Osnova předmětu:
- Právo a jeho systém. Vztah práva a státu; právní stát.
- Právní normy. Prameny práva. Právní předpisy ČR.
- Interpretace práva. Realizace práva, včetně základů právní odpovědnosti. Právní vztahy.
- Základy ústavního práva. Základy mezinárodního práva. Základy práva Evropské unie.
- Základy občanského práva hmotného.
- Základy obchodního práva.
- Základy pracovního práva.
- Základy práva duševního vlastnictví.
- Základy občanského práva procesního.
- Základy správního práva hmotného a procesního.
- Základy trestního práva hmotného a procesního.
- Základní praktické dovednosti v právu.
Cílem předmětu je naučit studenty ekonomicky myslet, seznámit studenty se základními pojmy a poznatky ekonomické vědy.
Osnova předmětu:
- ÚVOD DO EKONOMICKÉHO MYŠLENÍ: Základní pojmy, vznik ekonomie jako vědy, metodologie (co je ekonomie, předmět a metodologie ekonomie, základní ekonomická otázka), ekonomické systémy, ekonomický koloběh, ekonomické subjekty, vlastnictví, vlastnická práva a transakční náklady
- ÚVOD DO MIKROEKONOMIE: Chování spotřebitele, poptávka (užitečnost a poptávka, používání marginální analýzy, mezní užitek, zákon klesajícího mezního užitku, spotřebitelský přebytek).
- Chování výrobce: Teorie firmy a podnikání (firma a její vznik, teorie výroby, výrobní faktory, chování výrobce, nabídka, hospodářský výsledek, základní účetní dokumenty, možnosti financování firmy). Analýza nákladů (náklady mezní, fixní a variabilní).
- Tržní mechanismus (typy trhů, tvorba tržní ceny, tržní rovnováha a efektivnost, neviditelná ruka trhu, dokonalá konkurence). Typy nedokonalé konkurence (monopolistická konkurence, oligopol, monopol), vznik a typy monopolu, ochrana hospodářské soutěže.
- Tržní selhání: nedokonalost a asymetričnost informací, veřejné statky, tragédie obecní pastviny, pozitivní a negativní externality, morální hazard, problém pána a správce; možná řešení tržních selhání. Vládní selhání: chování byrokracie, Peltzmanův efekt, státní zásahy do cen, cenový strop, minimální cena, minimální mzda, daně a subvence deformující trh.
- Trhy výrobních faktorů a poptávka a nabídka VF. Trh práce, nabídka práce a poptávka po práci, nezaměstnanost (druhy, měření). Trh kapitálu, poptávka po penězích, odlišení funkce peněz a kapitálu, investiční rozhodování a investiční instrumenty.
- ÚVOD DO MAKROEKONOMIE: Peníze, peněžní politika (peníze, vznik a vývoj peněz, funkce peněz, úloha zlata, tvorba peněz a trh peněz).
- Výkonnost ekonomiky a měření, agregátní (makroekonomické) veličiny: HDP, HNP, čistý ekonomický blahobyt, investice, reálný a potenciální produkt, agregátní nabídka a agregátní poptávka, Okunův zákon,
- HDP a hospodářský růst, hospodářský cyklus (strukturální a cyklické výkyvy, fáze a příčiny střednědobého hospodářského cyklu).
- Hospodářská politika (typy, zdroje hospodářského růstu), subjekty a nástroje, magický n-úhelník.
- Inflace, její měření, příčiny a důsledky, Phillipsova křivka, inflační cílování.
- Nezávislost centrální banky, její postavení, měnová politika centrálních bank – konvenční a nekonvenční měnové nástroje, dezinflační politika pomocí hlavních konvenčních nástrojů (repo operace), měnový kurz, zakotvení a typy kurzu,
- Fiskální politika, veřejné rozpočty a daně (veřejné rozpočty a státní rozpočet, tvorba a struktura, schodky, poplatky, daně, typy daní v ČR a daňové sazby. Šedá ekonomika a Lafferova křivka.
- Mezinárodní obchod: otevřená ekonomika a mezinárodní obchodní vztahy, ek. integrace a EU (důvody existence mezinárodní obchodní výměny, liberální a protekcionistické koncepce, absolutní a komparativní výhody, cla, dovozní kvóty a ostatní překážky obchodu. Měnový kurz, platební bilance, obchodní bilance a zahraniční dluh, ekonomická integrace, rizika globalizace). Euro a Maastrichtská kritéria, Pakt stability a růstu.
Předmět pokrývá obecnou část občanského práva hmotného a základy ochrany osobnosti člověka a podobné ochrany právnických osob a základy rodinného práva.
Osnova předmětu:
- Soukromé právo (pojem, předmět a účel, systém, prameny, zásady). Občanské právo hmotné (pojem, předmět, účel, prameny, dispozitivnost a kogentnost úpravy). Obecná část občanského práva (úvod).
- Občanskoprávní styk, vztah a poměr (pojmy, postavení „běžných“ účastníků a profesionálů, povinnost poctivosti, ochrana dobré víry). Osoby v právním smyslu obecně. Fyzické osoby.
- Právnické osoby (pojem, klasifikace, identifikace, organizace, jednání, vznik, zánik, přeměny).
- Právní formy právnických osob upravené občanským zákoníkem (spolky, nadace, nadační fondy, ústavy, společenství vlastníků jednotek).
- Zastoupení.
- Předměty v právním smyslu obecně. Věci, majetek a jmění. Jiné předměty v právním smyslu (hodnoty osobnosti člověka, hodnoty spojené s právní osobností právnické osoby, živá zvířata).
- Subjektivní práva a právní povinnosti. Soukromoprávní odpovědnost (základy).
- Právní skutečnosti obecně (včetně právních domněnek a fikcí). Právní jednání.
- Čas jako občanskoprávní skutečnost (včetně počítání času). Instituty spojené s během času (zánik práva uplynutím doby jeho trvání, prekluze, promlčení, vydržení – základní porovnání).
- Ochrana osobnosti člověka a podobná ochrana právnických osob (úvod). Ochrana osobnosti člověka. Ochrana právní osobnosti právnických osob (§ 135 OZ).
- Rodinné právo (úvod). Manželství a práva a povinnosti manželů (zvláště společné jmění manželů).
- Právní poměry dětí (rodičovství z právního hlediska, osobní práva a povinnosti, rodičovská odpovědnost, výživné mezi rodiči a dětmi, vztahy dětí a jiných osob než rodičů).
Cílem předmětu je seznámení studentů se základními kategoriemi podnikové ekonomiky a s problematikou podnikových financí. Kurz je zaměřen na zvládnutí problematiky nezbytné pro přijímání finančních rozhodnutí jak operativních, tak i investičních. Seznamuje studenty se základními vědomostmi potřebnými k řízení firmy, k analyzování účetních výkazů a sestavování finančních plánů.
Osnova předmětu:
- Podnik a podnikání, právní úprava
- Organizační schéma podniku
- Majetková a kapitálová struktura podniku
- Výnosy, náklady a hospodářský výsledek
- Manažerské účetnictví, finance podniku
- Investiční činnost
- Nákup, zásobování, logistika, výroba a její management
- Prodej a distribuce
- Podnikové strategické řízení
- Personalistika
- Zánik podniku
- Analýzy výkonnosti a ziskovosti, controlling, interní audit.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy vedení podniku, podstatou manažerských funkcí a způsoby jejich využívání, a také se specifickými manažerskými nástroji a technologiemi. Naučí se základům efektivního rozhodování a volbě adekvátních prostředků pro zvýšení výkonnosti a prosperity podniku. Budou seznámeni s podstatou strategického managementu a nastavení efektivních organizačních struktur. Osvojí si management znalostí, management změny a řízení rizika s cílem být připraveni na možné situace v rámci vedení organizace. Porozumí roli manažera a jeho působení v rámci organizace. Budou umět rozlišit jednotlivé styly vedení a vhodnost jejich použití. Seznámí se s etickými aspekty v rámci vedení lidí a získají znalosti o využití sociologie a psychologie v manažerské praxi.
Osnova předmětu:
- Úvod do managementu a historický vývoj
- Účel řízení a vedení, role manažera
- Strategický management
- Organizační struktura – pojem, funkce a vlastnosti organizace
- Manažerské funkce – plánování, rozhodování, organizování, motivace a vedení lidí, kontrola
- Manažerské metody, technologie a nástroje
- Styly vedení, leadership
- Management znalostí, řízení podle kompetencí
- Management změny
- Management rizika, krizové řízení
- Sociálně-psychologické aspekty managementu
- Etické aspekty v managementu.
Předmět pokrývá obecnější instituty majetkového práva (společenství jmění, správu cizího majetku, svěřenské fondy), věcná práva a základy dědického práva (v rozsahu potřebném pro studijní program). Součástí předmětu je také problematika katastru nemovitostí.
Osnova předmětu:
- Obecnější instituty majetkového práva (správa cizího majetku, svěřenský fond, společenství jmění).
- Absolutní majetková práva (pojem, právní úprava a její principy). Věcná práva (úvod).
- Vlastnické právo.
- Spoluvlastnictví (pojem, obecná úprava, včetně zrušení a vypořádání).
- Spoluvlastnictví bytové a přídatné.
- Držba. Detence.
- Právo stavby. Práva odpovídající věcným břemenům.
- Právo zástavní. Právo zadržovací.
- Katastr nemovitostí.
- Právní nástupnictví v občanském právu (pojem a systém). Dědické právo (úvod). Obecnější instituty dědického práva (pořízení pro případ smrti, nepominutelný dědic a jeho ochrana, dědická nezpůsobilost, vydědění a tzv. negativní závěť, dědické substituce).
- Dědění (pojem, předpoklady dědění, dědické tituly, vznik dědického práva, nabytí dědictví, odpovědnost dědice za dluhy zůstavitele).
- Odkaz (pojem, předpoklady práva na odkaz, tituly odkazu, vznik práva na odkaz, nabytí předmětu odkazu, neodpovědnost odkazovníka za dluhy zůstavitele). Právo některých osob na zaopatření.
Předmět pokrývá obecnou část obchodního práva, včetně veřejnoprávních souvislostí podnikání (základy veřejnoprávních podmínek podnikání, úpravy obchodního rejstříku, účetního práva i správní a trestní odpovědnosti podnikatele). Zahrnuje také základy obchodního práva Evropské unie.
Osnova předmětu:
- Obchodní právo (pojem, povaha, předmět, systém, prameny, zásady).
- Obchodní a hospodářské právo Evropské unie (charakteristika obchodního a hospodářského práva Evropské unie, nástin jeho vývoje, současná právní úprava, základní tržní svobody, pojmy obchodník, podnik, společnost, pobočka, entita).
- Podnikání (pojem podle § 420 odst. 1). Podnikatelé a jejich členění (způsoby vymezení podle § 420 a 421). Právní formy podnikání (formy soukromoprávní – fyzická osoba, právnická osoba, popř. útvar bez právní subjektivity jako např. společnost občanského práva – a veřejnoprávní – živnostenské a neživnostenské).
- Identifikace podnikatele (jméno/název podnikatele, jeho sídlo, identifikační číslo). Obchodní firma (pojem, tvorba, zásady firemního práva, členění firem, ochrana firmy).
- Obchodní tajemství (pojem, vztah k know-how a důvěrným informacím, ochrana). Obchodní listiny (pojem, náležitosti a důsledky jejich nedodržení). Obchodní závod, pobočka, odštěpný závod, provozovna (včetně § 17 ŽZ), provoz; rodinný závod, koncernový závod.
- Právní jednání podnikatele a jeho zastoupení I (právní jednání v záležitostech podnikatele, který je fyzickou, resp. právnickou osobou, včetně § 5 a 433 OZ, zastoupení podnikatele, včetně § 431 a 432 OZ, členění způsobů zastoupení podnikatele, zastoupení členem statutárního orgánu, zastoupení vedoucím odštěpného závodu, opatrovnictví člověka a právnické osoby).
- Právní jednání podnikatele a jeho zastoupení II (zastoupení pověřenou osobou v provozovně, jednání nepověřené osoby v provozovně, obecné zmocnění, prokura, komise, zasílatelství, obchodní zastoupení).
- Veřejnoprávní úprava podmínek podnikání obecně (charakteristika veřejnoprávních podmínek podnikání, rozlišení právní úpravy živnostenského a neživnostenského podnikání). Právní úprava živnostenského podnikání (včetně živnostenského rejstříku).
- Právní úprava neživnostenského podnikání. Podnikání zahraničních osob v České republice. Neoprávněné podnikání a jeho důsledky v právu soukromém a veřejném.
- Obchodní rejstřík (pojem a funkce, druhy zápisů, princip publicity, řízení o zápisu, zápis notářem).
- Základy právní úpravy účetnictví podnikatele.
- Základy správní a trestní odpovědnosti podnikatele.
Cílem předmětu je uvést studenty do celkového právního rámce vztahů při výkonu závislé práce, včetně vztahů upravených kolektivním pracovním právem. V návaznosti na to budou studenti seznámeni s úpravou individuálního pracovního práva, tedy s úpravou výkonu závislé práce v rámci pracovního poměru, a to v oblasti vzniku a změny pracovního poměru a pracovních podmínek.
Osnova předmětu:
- Pojem pracovního práva, jeho zasazení do systému práva. Flexicurita
- Zásady pracovního práva
- Komunitární pracovní právo a jiné prameny pracovního práva
- Pracovněprávní skutečnosti a poměry při výkonu závislé práce
- Vymezení závislé práce
- Základní otázky kolektivního pracovního práva
- Vznik pracovního poměru. Pracovní smlouva
- Změny pracovního poměru
- Pracovní doba a doby odpočinku
- Dovolená a jiné formy pracovního volna
- Odměňování závislé práce
- Překážky v práci a zabezpečení při nich.
Cílem tohoto jednosemestrálního kursu je podat přehled o ústavním uspořádání státu a základních právech. Organizační ústavní právo obsahuje strukturu a způsob fungování jednotlivých ústředních orgánů ČR. V druhé části semestru se probírá vymezení práv a svobod jednotlivce.
Osnova předmětu:
- Ústavní právo v systému českého právního řádu, jeho pojem a pojem ústavního pořádku, předmět, prameny ústavního práva, ústava a ústavní zákony, ústavní zákon o bezpečnosti České republiky, rigidita ústavy v ČR. Státní občanství, právní status cizinců. Státní území a státní hranice. Státní symboly.
- Dělba moci, právní stát. Politická pluralita a svobodná soutěž politických stran. Reprezentativní a přímá demokracie. Volby do Parlamentu, volby prezidenta a další volby.
- Vztah vnitrostátního práva k právu mezinárodnímu, schvalování a ratifikace mezinárodních smluv. Členství České republiky v mezinárodních organizacích. Přenos pravomocí státu na Evropskou unii, vztah ústavního a unijního práva, včetně judikatury Ústavního soudu, aplikace evropského práva vnitrostátními orgány. Vztah národních a unijních soudů.
- Moc zákonodárná; postavení Parlamentu České republiky v ústavním systému, kontrola vlády v Poslanecké sněmovně. Zajišťování bezpečnosti a mimořádné stavy v rámci zákonodárné moci, další funkce Parlamentu. Mandát člena Parlamentu
- Ústavodárný a zákonodárný proces, projednávání návrhů v obou komorách Parlamentu, projednávání zákona o státním rozpočtu, vyhlašování zákonů. Legislativní pravidla vlády. E-sbírka.
- Prezident republiky - volba prezidenta, výlučné a kontrasignované pravomoci prezidenta, pravomoc v oblasti mezinárodních smluv. Imunita prezidenta a ústavní žaloba.
- Vláda jako součást moci výkonné - jmenování a odvolávání vlády, odpovědnost vlády, působnost ministerstev a dalších ústředních správních úřadů; nařízení vlády a vyhlášky ministerstev, usnesení vlády. Hierarchie právního řádu. Postavení státního zastupitelství. Zajišťování bezpečnosti a mimořádné stavy v rámci výkonné moci. Ústavní a zákonné vymezení působnosti NKÚ. Ústavní zakotvení České národní banky.
- Ústavní zakotvení územní samosprávy; koncepce samostatné a přenesené působnosti obcí a krajů, orgány obcí a krajů, samosprávné pravomoci obcí a krajů. Druhy obcí podle přenesené působnosti. Zásahy státních orgánů do samosprávných rozhodnutí orgánů obcí a krajů.
- Základní charakteristika Listiny základních práv a svobod; generace práv a svobod. Právo na soudní a jinou právní ochranu; ústavní vymezení práva na spravedlivý proces; mezinárodní smlouvy a mezinárodní organizace v oblasti práva na spravedlivý proces (čl. 6 EÚLP). Ústavní principy soudnictví; soustava soudů; vznik, obsah a zánik mandátu soudce.
- Ústavní soudnictví - pravomoc Ústavního soudu (čl. 87 Ústavy). Vznik, obsah a zánik funkce soudce Ústavního soudu, kárná odpovědnost. Ústavní stížnost, podmínky žaloby. Návrh na zrušení zákona, předběžná kontrola ústavnosti mezinárodních smluv. Závaznost rozhodnutí Ústavního soudu. Další orgány ochrany práva v České republice.
- Ústavní ochrana ostatních základních práv. Svoboda, důstojnost, zákaz diskriminace, práva národních a etnických menšin. Osobní svoboda, ochrana soukromí, zákaz nucených prací, svoboda svědomí a náboženského vyznání, zákonná úprava postavení církví a náboženských společností. Ochrana vlastnictví, vyvlastnění.
- Ochrana politických práv, svobodná soutěž politických stran. Činnost politických stran, judikatur. Shromažďovací právo. Sdružovací právo dle OZ. Svoboda projevu, právo na informace. Ochrana sociálních práv, judikatura Ústavního soudu (čl. 43 Ústavy). Právo na příznivé životní prostředí.
Předmět je metodologickou průpravou pro studenta prvního ročníku. Seznámí jej se specifiky akademického prostředí, s metodami akademické práce a s informačními zdroji akademické práce, a to i v rovině oborové specializace. Po jeho absolvování bude student připraven napsat akademickou práci, která bude splňovat normy co do obsahu i formy, včetně bibliografických citačních pravidel. Vedle kvality psaného projevu je cílem předmětu i zlepšení projevu verbálního, a to formou povinných ústních prezentací. V rámci předmětu studenti vypracovávají a před ostatními studenty prezentují předpokládané téma budoucí bakalářské práce.
Osnova předmětu:
- Vysokoškolský zákon
- Formální pravidla akademického prostředí
- Pravopis, stylistika a jejich zdroje; rétorika a prezentace
- Kancelářské programy: zpracování a rozpoznávání textu, prezentační programy
- Typografie a revize textu (sledování změn, korektorské značky)
- Formální úprava odborného textu
- Standardní informační zdroje: encyklopedie, periodika, knihovny, meziknihovní výpůjční služba, elektronické zdroje
- Chat PGT a etické využití moderních aplikací na bázi AI
- Zdroje: mezinárodní i české odborné časopisy, specializovaná vydavatelství, akademická pracoviště a think-tanky
- Citační normy: bibliografie, citační pravidla, plagiátorství
- Pojmové mapy, poznámky, vizualizace
- Seminární práce
Předmět zahrnuje závazkové právo v rozsahu obecné části, závazky z porušení smlouvy (z prodlení, vadného plnění nebo újmy) a vybraných smluvních typů (zejm. smluv o převedení věci do vlastnictví jiného, smluv o přenechání věci k užití jinému či smluv o dílo).
Osnova předmětu:
- Závazkové právo (úvod). Závazek a jeho struktura (subjekty a strany, včetně společných závazků, předmět, obsah).
- Vznik závazku. Změny závazků.
- Zajištění a utvrzení dluhů.
- Promlčení a prekluze v závazkovém právu. Zánik závazků.
- Závazky ze smluv obecně (včetně pojmu, třídění a uzavírání smluv).
- Závazky z porušení smlouvy (následky prodlení, vadného plnění a újmy z porušení smlouvy).
- Závazky ze smluv o převedení věci do vlastnictví jiného.
- Závazky z přenechání věci k užití jinému I (výprosa a výpůjčka, nájem a pacht).
- Závazky z přenechání věci k užití jinému II (licence a digitální služby, zápůjčka a úvěr).
- Závazky ze smluv příkazního typu.
- Závazky ze smluv o dílo.
- Závazky z bankovních smluv. Závazky z přepravních smluv.
Předmět pokrývá soutěžní právo (právo proto omezování soutěže i právo proti nekalé soutěži), veřejnoprávní regulaci reklamy, průmyslová práva (práva k výsledkům tvůrčí duševní činnosti, práva na označení, pro úplnost také tzv. práva související s právy průmyslovými, tj. ochranu know-how, obchodních důvěrných informací, goodwill aj.) a ochranu spotřebitele (s důrazem na zvláštní povinnosti podnikatele v této oblasti).
Osnova předmětu:
- Soutěžní právo obecně (charakteristika soutěžního práva, pojmy hospodářská soutěž, soutěžní vztah a podnik v právu Evropské unie/ soutěžitel v českém právu, systém soutěžního práva). Právo proti omezování soutěže I (pojem omezování soutěže, hlavní druhy omezování soutěže, ochrana proti omezování soutěže na úrovni Evropské unie a České republiky).
- Právo proti omezování soutěže II (zakázané dohody, zneužití dominantního postavení, spojování soutěžitelů, zakázané veřejné podpory, významná tržní síla a nekalé obchodní praktiky při prodeji zemědělských a potravinářských produktů).
- Právo proti nekalé soutěži I (pojem nekalé soutěže, systém skutkových podstat, obecná skutková podstata nekalé soutěže, prostředky ochrany proti nekalé soutěži, aktivní a pasivní legitimace a prostředky soudní ochrany).
- Právo proti nekalé soutěži II (zvláštní skutkové podstaty nekalé soutěže upravené občanským zákoníkem, vybrané nepojmenované skutkové podstaty).
- Reklamní právo obecně (charakteristika reklamního práva, pojmy reklama, sponzorování a obchodní sdělení, systém reklamního práva). Obecná regulace reklamy v zák. č. 40/1995 Sb. a podmínek podnikání v této oblasti v zák. č. 455/1991 Sb..
- Zvláštní regulace reklamy v zák. 40/1995 Sb. a dalších zákonech (reklama zaměřená na vybrané kategorie produktů, obchodní sdělení podle zák. č. 480/2004 Sb., reklama, sponzoring, product placement a teleshopping podle zákona č. 231/2001 Sb.).
- Průmyslová práva obecně (charakteristika průmyslových práv, pojmy nehmotné statky, duševní vlastnictví a průmyslové vlastnictví, systém průmyslových práv). Průmyslová práva k výsledkům tvůrčí činnosti (vynález, zlepšovací návrh, užitný vzor, průmyslový vzor, topografie polovodičového výrobku, odrůda rostlin).
- Průmyslová práva k označením (ochranná známka, označení původu, zeměpisné označení). Práva související s průmyslovými právy (know-how, důvěrné informace, goodwill, doménová jména).
- Spotřebitelské právo obecně (charakteristika spotřebitelského práva, pojmy spotřebitel a podnikatel, systém spotřebitelského práva). Obecná ochrana spotřebitele podle OZ (§ 1811 až 1819).
- Zvláštní ochrana spotřebitele v případě smluv uzavíraných distančně nebo mimo obchodní prostory podle OZ (obecná ustanovení § 1820 až 1840).
- Zvláštní ochrana spotřebitele při prodeji zboží spotřebiteli podle OZ (§ 2158 a násl.).
- Obecná ochrana spotřebitele podle zák. č. 634/1992 Sb. (ochrana proti nekalým obchodním praktikám, zákazy podle § 6 a násl., informační povinnosti prodávajícího, další povinnosti prodávajícího, vyřizování reklamací, povinnosti související s organizovanými akcemi).
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními prameny právní úpravy, pojmy, instituty a fungováním pojišťovacího práva, a to v rozsahu účelném s ohledem na předpokládané profesní uplatnění cílové skupiny studentů. V rámci výuky tohoto předmětu budou studenti seznámeni se fungování pojišťoven a zajišťoven, základními soukromoprávními instituty tohoto oboru (pojistná smlouva, účastníci pojistných závazkových vztahů) a s veřejnoprávními aspekty právní regulace pojištění (distribuce pojištění, pojišťovny, zajišťovny a Česká národní banka). Výklad bude rovněž zahrnovat i výklad základů právní úpravy mezinárodního pojistného práva včetně relevantních právních aktů Evropské unie (zejména nařízení Brusel Ibis – pravomoc soudů v pojistných věcech).
Osnova předmětu:
- Podmínky provozování pojišťovací a zajišťovací činnosti.
- Dohled v pojišťovnictví.
- Podmínky podnikání a výkon dohledu nad činností pojišťovacích zprostředkovatelů a likvidátorů pojistných událostí.
- Pojistná smlouva (vznik, změna a zánik).
- Práva a povinnosti smluvních stran a ostatních účastníků pojištění.
- Povinná pojištění.
- Pojištění škodová a obnosová.
- Pojištění osob.
- Pojištění majetku, právní ochrany, odpovědnosti, úvěru a záruky a finančních ztrát.
- Kolizní úprava pojistných smluv.
- Rozhodování pojistných sporů v soudním a rozhodčím řízení.
- Pojistné podmínky a formulářové smlouvy. Soudnictví (pojem, druhy, funkce a soudní soustava v ČR).
Předmět Pracovní právo II bezprostředně navazuje na předmět Pracovní právo I. Cílem předmětu je především vyložit zvláštnosti výkonu závislé práce v dalších formách a vztazích výkonu závislé práce. Skončením pracovního poměru a náhradou újmy bude nejprve ukončena oblast individuálního pracovního práva. Dále budou rozebrány flexibilní formy zaměstnání, péče o zaměstnance a základy politiky zaměstnanosti. Další blok bude věnován dalším formám výkonu závislé práce, zejména služebním poměrům a příslušníkům bezpečnostních sborů. V potřebné míře bude věnována pozornost zejména zvláštnostem postavení dalších zaměstnanců ve veřejném sektoru.
Osnova předmětu:
- Skončení pracovního poměru I. (právní události a dohoda vedoucí ke skončení pracovního poměru).
- Skončení pracovního poměru II. (jednostranná právní jednání vedoucí ke skončení pracovního poměru).
- Náhrada majetkové a nemajetkové újmy I (prevence, odpovědnost zaměstnance).
- Náhrada majetkové a nemajetkové újmy II (odpovědnost zaměstnavatele, pracovní úrazy a nemoci z povolání).
- Flexibilní formy zaměstnávání.
- Zdraví a práce, bezpečnost a ochrana zdraví při práci a péče o zaměstnance.
- Právo na práci a politika zaměstnanosti.
- Další právní vztahy účasti na závislé práci.
- Právní úprava státní služby. Služební podmínky.
- Vznik, změna a skončen
- Služební poměry příslušníků bezpečnostních sborů.
- Souhrnný přehled a směřování pracovněprávních a služebních vztahů, včetně aktuální judikatury.
Cílem jednosemestrálního kursu je uvést studenty do komplexní problematiky práva Evropské unie. Po stručném úvodu do základů a vývoje evropské integrace studenti se budou zabývat vymezením pojmu evropského práva vůči právu mezinárodnímu a vůči právu vnitrostátnímu. Přitom budou představeny stěžejní principy práva Evropské unie, a to jak z pohledu Soudního dvora EU, tak i z perspektivy vnitrostátních soudů členských států. Důraz bude kladen na relevantní judikaturu Ústavního soudu ČR. Studenti se dále seznámí s institucionální architekturou EU a s koncepcí pramenů evropského práva. Na praktických příkladech bude dokumentován složitý proces tvorby práva EU a realizace těchto norem. Pozornost bude věnována také vnitřnímu trhu a jeho jednotlivým svobodám.
Osnova předmětu:
- Úvod do systematiky evropských regionálních organizací.
- Milníky evropské integrace.
- Suverenita státu a přenos výsostných práv na mezinárodní organizace.
- Členství v EU.
- Vztah práva EU k právu mezinárodnímu a právu vnitrostátnímu.
- Složení a funkce hlavních orgánů EU.
- Legislativní proces EU.
- Ochrana základních práv EU.
- Systém pramenů práva EU.
- Přímý účinek práva EU.
- Koncepce vnitřního trhu EU.
- Základní tržní svobody.
Předmět zahrnuje úpravu obchodních korporací, společností občanského práva a související problematiku kolektivního investování.
Osnova předmětu:
- Společnost podle občanského práva, tichá společnost.
- Obecné otázky obchodních společností a družstev, jejich právní úprava, druhy, orgány, vznik, zánik a neplatnost).
- Obecné otázky obchodních společností a družstev (základní kapitál, vklad, podíl, jednání, koncernové právo).
- Osobní obchodní společnosti (veřejná obchodní společnost, komanditní společnost).
- Společnost s ručením omezeným.
- Společnost s ručením omezeným.
- Akciová společnost.
- Akciová společnost.
- Družstvo.
- Přeměny obchodních korporací, nadnárodní formy obchodních korporací.
- Zvláštní úprava některých obchodních korporací (banky, pojišťovny a zajišťovny, družstevní záložny)
- Základy kolektivního investování.
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními prameny právní úpravy, pojmy, instituty a fungováním občanského práva procesního, a to v rozsahu účelném s ohledem na předpokládané profesní uplatnění cílové skupiny studentů. V rámci výuky tohoto předmětu budou studenti seznámeni se soustavou soudů v ČR, základními instituty tohoto oboru (civilní pravomoc a příslušnost, podání, návrh a žaloba, rozhodnutí, opravné prostředky a opravná řízení) a dále s jednotlivými druhy civilního procesu (řízení nalézací, vykonávací a insolvenční a také mimosoudní řešení sporů).
Osnova předmětu:
- Soudnictví (pojem, druhy, funkce a soudní soustava v ČR).
- Civilní proces (pojem, druhy, prameny právní úpravy a principy).
- Subjekty civilního procesu (soudy a účastníci řízení), pravomoc a příslušnost soudu.
- Advokáti, notáři a soudní exekutoři.
- Procesní úkony.
- Žaloba.
- Dokazování.
- Rozhodnutí.
- Předběžná opatření, smírčí a zajišťovací řízení.
- Sporné řízení (včetně zkrácených řízení).
- Odvolání.
- Mimořádné opravné prostředky (dovolání, žaloba na obnovu řízení, žaloba pro zmatečnost).
Předmět pokrývá oblast závazků ze smluv příkazního typu a dalších závazků vznikajících v souvislosti s obstaráním cizí záležitosti. Prohlubuje a rozšiřuje znalosti studentů o této kategorii závazků s důrazem na možnosti, výhody i rizika jejich využívání v soudobé podnikatelské praxi. Důraz je kladen na tuzemskou právní úpravu, včetně její aplikace v soudní i smluvní praxi; odpovídající pozornost je věnována i významným evropským aspektům problematiky (komparace vybraných vnitrostátních úprav, směrnice o obchodních zástupcích, obstaravatelské závazky z pohledu evropského mezinárodního práva soukromého).
Osnova předmětu:
- Obstaravatelské závazky (pojem, pojmosloví, systém).
- Příkaz I.
- Příkaz II. Zvláštní příkazy (advokátní příkaz aj.).
- Komise.
- Zasílatelství.
- Zprostředkování.
- Zvláštní zprostředkování (realitní zprostředkování aj.).
- Obchodní zastoupení I.
- Obchodí zastoupení II.
- Další smluvní obstaravatelské a podobné závazky (property/ asset/ facility management, projektový management, odborná podpora, dealerské vztahy, konsignační vztahy).
- Mimosmluvní obstaravatelské a podobné závazky (jednostranný slib obstarání záležitosti, nepřikázané jednatelství, plnění za jiného, upotřebení věci ku prospěchu jiného).
- Evropské aspekty obstaravatelských závazků (komparace vybraných vnitrostátních úprav, směrnice o obchodních zástupcích, obstaravatelské závazky z pohledu evropského mezinárodního práva soukromého).
Předmět uvádí studenty do veřejnoprávní regulace podnikání se zaměřením na veřejnoprávní podmínky podnikání. Obecnou úpravu představuje živnostenský zákon, ale pro řadu druhů podnikání jsou stanoveny podmínky zvláštní. Cílem je, aby se student orientoval v základních právních předpisech, rozlišil úpravu hospodářské činnosti z pohledu práva soukromého a práva veřejného. Studenti dokáží zhodnotit a popsat druhy intervence správních orgánů (státních zásahů) do podnikatelské sféry a taktéž se budou orientovat v jednotlivých postaveních správních orgánů související se živnostenskou činností.
Osnova předmětu:
- Právní základy podnikání.
- Pojem živnost, činnosti z živnostenského zákona vyloučené.
- Podmínky provozování živnosti a podnikání zahraničních osob.
- Druhy živností a vznik živnostenského oprávnění.
- Pokračování v provozování živnosti a zánik živnostenského oprávnění.
- Živnostenské úřady a organizace státní správy.
- Správní dozor a kontrola v oblasti živnostenského podnikání.
- Řízení před živnostenským úřadem.
- Právní úprava živnostenské způsobilosti v EU.
- Ochrana spotřebitele a regulace reklamy.
- Podnikání v některých specifických oblastech I.
- Podnikání v některých specifických oblastech II.
Cílem předmětu je uvedení do problematiky time managementu. V úvodu se studenti seznámí s podstatou time managementu, následně s principy nastavení priorit a cílů, organizací dne a pracovní doby. Vyučující přednesou zásady tvorby optimálního plánování a pomůcky pro praktickou realizaci. Studenti se seznámí s pojmem a obsahem prokrastinace, jejími pozitivy a negativy. Další část je věnována principům a schopnosti delegování a firemního plánování. Studenti se také seznámí s limity work-life balance z pohledu pracovního práva. Získané teoretické poznatky budou v rámci seminářů převádět v praktické využití.
Osnova předmětu:
- Uvedení do problematiky time managementu.
- Nastavení priorit a souvisejících cílů.
- Plánování a organizace dne.
- Pomůcky a plánovací systémy.
- Prokrastinace.
- Delegování.
- Firemní plánování - čas organizace.
- Work-life balance.
- Time management a komunikace I.
- Time management a komunikace II.
- Soustředění, kontrola a disciplína.
- Myšlenkové mapy.
Předmět pokrývá obchodní závazkové právo a právo cenných papírů. Obchodní závazkové právo je stěžejní částí předmětu. Je podáváno s důrazem na získání systematického přehledu specifik závazků s účastí podnikatele a jejich praktických důsledků. Právo cenných papírů předmět dotváří s důrazem na teoretické základy právní úpravy a poučení o důležitých druzích cenných papírů nezahrnutých v jiných předmětech (např. korporačních cenných papírů v předmětu Obchodní právo III).
Osnova předmětu:
- Specifika postavení podnikatele v závazkových vztazích (podnikatel jako profesionál, obchodní podmínky, obchodní zvyklosti, vynětí podnikatelů z ochrany proti neúměrnému zkrácení a lichvě, dlužnická solidarita, nabytí vlastnictví od neoprávněného v obchodním styku).
- Specifika uzavírání smluv s podnikatelem (uzavírání smluv na základě reklamy, katalogu nebo vystavení zboží, veřejná soutěž, veřejná nabídka, dražba, vč. dražby cenných papírů, uzavírání smluv s využitím obchodních podmínek a doložek upravených vykládacími pravidly, uzavírání smluv formulářovým a adhezním způsobem).
- Platební vztahy podnikatele a jejich specifika (fakturace, plnění peněžitého dluhu, platební vztahy a platební styk, platební služby, akreditiv a inkaso, omezení plateb v hotovosti, ochrana proti opožděným platbám v obchodních transakcích podle § 1963 a násl. OZ).
- Vybrané instituty zajištění závazků s účastí podnikatele a jejich specifika (finanční záruka, zástavní právo k podílu, zástavní právo k cennému papíru, zaknihovanému cennému papíru, k účtu vlastníka zaknihovaných cenných papírů, finanční zajištění); kvazi zajištění.
- Specifika závazků podnikatele k náhradě škody (specifické rysy povinnosti podnikatele k náhradě škody, škoda z provozní činnosti a škody způsobená provozem zvlášť nebezpečným, škoda způsobená vadou výrobku, škoda na odložené věci a škoda na vnesené věci).
- Specifika právních dispozic s obchodním závodem (koupě závodu, pacht závodu, vklad závodu do základního kapitálu obchodní korporace).
- Veřejné zakázky I (veřejné zakázky, zadavatel a dodavatel, zásady zadávání veřejných zakázek a principy 3E, druhy a režimy veřejných zakázek).
- Veřejné zakázky II (povinnost zadat veřejnou zakázku v zadávacím řízení a výjimky, zadávací podmínky a zadávací dokumentace, průběh zadávacího řízení, uzavření smlouvy na veřejnou zakázku, ukončení závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku, ochrana proti postupu zadavatele v zadávacím řízení, uveřejňovací povinnosti zadavatele). Registr smluv.
- Účast státu na podnikání. Státní podnik.
- Cenné papíry a zaknihované cenné papíry I (obecně).
- Cenné papíry a zaknihované cenné papíry II (vybrané druhy cenných papírů, zejm. směnky, dluhopisy, a nepojmenované cenné papíry).
- Základy právní úpravy podnikání na kapitálovém trhu (pojem, subjekty, nástroje, regulovaný trh, garanční fond).
Předmět občanské právo procesní je zaměřen především na nesporná řízení, výkon rozhodnutí a alternativní způsoby řešení sporů. Výklad bude rovněž zahrnovat i výklad základů právní úpravy mezinárodního práva procesního včetně relevantních právních aktů Evropské unie (zejména nařízení Brusel Ibis a Brusel IIter). Studenti se seznámí s obsahem, aplikací a interpretací pramenů procesního práva, které upravují shora uvedené oblasti civilního procesu.
Osnova předmětu:
- Nesporné řízení I
- Nesporné řízení II
- Řízení ve věcech, o nichž bylo rozhodnuto jiným orgánem
- Alternativní způsoby řešení sporů I (rozhodčí řízení)
- Alternativní způsoby řešení sporů II (mediace a mimosoudní projednávání sporů před zvláštními orgány)
- Vykonávací řízení I (obecný výklad a soudní výkon rozhodnutí)
- Vykonávací řízení II (exekuce)
- Vykonávací řízení III (způsoby výkonu rozhodnutí)
- Mezinárodní právo procesní I (pravomoc soudů, uznání a výkon soudních rozhodnutí)
- Mezinárodní právo procesní II (právní pomoc ve styku s cizinou)
- Mezinárodní rozhodčí řízení
- Uznání a výkon cizích rozhodčích nálezů
Předmět Zajištění a utvrzení dluhů se podrobněji věnuje zajištění a utvrzení obchodních závazků, objasňuje podmínky omezení rizik vyplývajících z neschopnosti dlužníka plnit a rozšiřuje znalosti o jednotlivých zajišťovacích a utvrzovacích institutech a způsobech posílení postavení věřitele.
Osnova předmětu:
- Obecné otázky zajištění a utvrzení dluhu (Podstata, pojmy, rizika obchodních závazků a sjednávání smluv, jistota).
- Zajišťovací nástroje s účastí třetích osob I. (Ručení, finanční a bankovní záruka).
- Zajišťovací nástroje s účastí třetích osob II. (Směnečné rukojemství, pojištění, přistoupení k dluhu, dohoda o srážkách ze mzdy nebo jiných příjmů).
- Zástavní právo I. (Obsah, vznik, rozsah, výkon a zánik).
- Zástavní právo II. (Zastavení podílu v obchodní korporaci, cenného papíru nebo zaknihovaného cenného papíru, účtu vlastníka zaknihovaných cenných papírů a pohledávky, podzástavní právo).
- Zajišťovací převod práva.
- Finanční zajištění.
- Nástroje omezující rizika věřitele I. (Peněžní kauce, výhrada vlastnického práva, platba předem, swap).
- Nástroje omezující rizika věřitele II. (Leasing, faktoring a forfaiting).
- Utvrzovací a motivační nástroje I. (Smluvní pokuta).
- Utvrzovací a motivační nástroje II. (Uznání dluhu, zádržné, závdavek, smluvní úrok z prodlení).
- Smluvní nástroje posilující postavení věřitele (Doložka přímé vykonatelnosti, rozhodčí doložka, prorogace soudu, zajišťovací směnka, měnová, inflační a cenová doložka, právo smlouvu vypovědět, odstoupení od smlouvy a odstupné).
Cílem jednosemestrálního kursu je uvést studenty do komplexní problematiky daňového práva procesního, orientace ve struktuře, pramenech a základních institutech daňového práva procesního, znalosti práv a povinností daňových subjektů a správce daně, včetně orientace a dodržování základních zásad daňového procesu.
Osnova předmětu:
- Právní předpisy a zásady
- Úvod do problematiky správy daní
- Základní zásady při správě daní
- Lhůty, doručování, dokumentace
- Postupy při správě daní – daňová kontrola, místní šetřením, vyhledávací činnost
- Řízení vyměřovací a doměřovací
- Řádné a mimořádné opravné prostředky
- Placení daní
- Daňová exekuce
- Sankce při správě daní
- Registrační řízení, řízení o závazném posouzení
- Právní nástupnictví, insolvence
Ochrana osobních údajů je součástí lidskoprávní ochrany soukromí člověka, zejména jeho svobody, integrity a lidské důstojnosti, tedy klíčových hodnot, k jejichž naplňování směřuje většina lidských práv. Dodržování navazující právní úpravy je tak vyžadováno národním, evropským i mezinárodním právem. V úvodu se studenti seznámí s historickou perspektivou této ochrany, se základními pojmy a instituty problematiky osobních údajů, primárním legislativním zakotvením i přesahem do jiných právních předpisů a odvětví. Následně budou studentům zprostředkovány informace o zásadách ochrany soukromí a osobních údajích, právních titulech pro zpracování osobních údajů, stanovených právech a povinnostech (zejména správců, spravujících orgánů, zpracovatelů, subjektů údajů), včetně úskalí vycházejících z praxe, a dále rovněž o dopadech porušování pravidel ochrany osobních údajů na život člověka, dotčené orgány a instituce, a to jak z pohledu správce, spravujícího orgánu, zpracovatele, tak i subjektů údajů.
Výuka se bude rovněž věnovat jednotlivým vybraným tématům praktické aplikace ochrany osobních údajů, jako je např. ochrana osobních údajů v zaměstnaneckém prostředí, při obchodní činnosti, v rámci výkonu orgánů veřejné moci, včetně orgánů činných v trestním řízení. Studenti budou také konkrétně seznámeni s postavením, odpovědností, úkoly a oprávněními pověřence pro ochranu osobních údajů.
Osnova předmětu:
- Ochrana osobních údajů obecně
- Právo na ochranu soukromí jako jedno ze základních lidských práv a kontext v seznamu základních lidských práv
- Právo na ochranu soukromí v mezinárodních, ústavních, evropských a zákonných právních předpisech
- Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 679/2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES
- Zákon o zpracování osobních údajů
- Přesah ochrany osobních údajů do zákonných norem neupravujících primárně ochranu soukromí
- Trestněprávní ochrana soukromí v kontextu ochrany osobních údajů
- Ochrana osobních údajů v obchodních společnostech
- Specifika ochrany osobních údajů v rámci činnosti orgánů veřejné moci
- Pracovní právo a ochrana soukromí zaměstnanců, ochrana jejich osobních údajů
- Práva subjektů údajů
- Pověřenec pro ochranu osobních údajů
Předmět insolvenční právo studenty seznámí se základními pojmy zákona č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), dále s procesním postupem v insolvenčním řízení, s jednotlivými způsoby řešení úpadku, s principy evropského úpadkového práva (Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 2015/848, o insolvenčním řízení – přepracované znění). Studenti budou seznámeni s postavením insolvenčního dlužníka a věřitele v insolvenčním řízení, s postupem při uplatňování pohledávek a s aktuální judikaturou Nejvyššího soudu, která se vztahuje k základním aplikačním problémům insolvenčního zákona. Dále pak nejen s tím, jak úpadek řešit, ale i s tím, jak úpadek odvrátit ve smyslu zákona č. 284/2023 Sb., o preventivní restrukturalizaci. Studenti budou rovněž stručně seznámeni s existencí vybraných zahraničních právních úprav úpadkového řízení (např. německý Insolvenzordnung).
Osnova předmětu:
- Charakteristika insolvenčního práva a jeho vztah k preventivní restrukturalizaci.
- Úpadek – podmínka pro zahájení insolvenčního řízení, jehož cílem je řešení úpadku.
- Subjekty insolvenčního řízení – soud, dlužník, věřitelé, věřitelské orgány, insolvenční správce.
- Projednání úpadku a rozhodnutí o něm (zahájení insolvenčního řízení a jeho účinky, rozhodnutí soudu o insolvenčním návrhu, stanovení způsobu řešení úpadku).
- Věřitelé a uplatnění nároků.
- Majetková podstata.
- Ochrana kolektivní povahy řízení: neúčinnost právních jednání.
- Incidenční spory.
- Konkurs.
- Reorganizace.
- Oddlužení.
- Evropské insolvenční právo
Předmět Bankovní obchody se podrobněji věnuje podnikání banky, objasňuje rozdíly mezi pasívními a aktivními obchody bank, rozšiřuje znalosti o jednotlivých smluvních typech a vybraných investičních nástrojích používaných bankami.
Osnova předmětu:
- Obecné otázky bankovních obchodů (předmět, obsah, strany).
- Banka a jiné úvěrové instituce jako smluvní strana.
- Klient banky jako smluvní strana, ochrana spotřebitele.
- Bankovní obchodní podmínky, adhezní smlouvy, obchodní zvyklosti bank.
- Závazky ze smlouvy o účtu I (obecně, platební účet).
- Právní úprava platebního styku.
- Závazky ze smlouvy o účtu II. (jiný než platební účet, vkladní knížka), Závazky ze smlouvy o jednorázovém vkladu.
- Závazky z akreditivu a inkasa, bankovní záruka.
- Závazky ze smlouvy o úvěru.
- Spotřebitelský úvěr.
- Závazky v investičním bankovnictví.
- Finanční a komoditní deriváty.
Student si může zvolit z předmětů zaměřených na výuku cizího jazyka anebo předmět, který je v cizím jazyce vyučován.
Doporučené navazující studijní programy
Na CEVRO Univerzitě můžete pokračovat ve studiu navazujících magisterských studijních programů. Námi navrhované programy si můžete zobrazit níže:
Obchodněprávní vztahy
Zajímá vás obchodní právo a právo v soukromém sektoru? Chcete se naučit strategicky řídit podnik nebo porozumět klíčovým právním normám? Začněte studovat magisterský studijní program Obchodněprávní vztahy.
Získáte znalosti právní úpravy českého soukromého práva na úrovni srovnatelné s absolventy právnických fakult veřejných vysokých škol.
Politologie
Zajímají vás politické vědy a rádi byste si v nich prohloubili své znalosti a dovednosti? Začněte studovat magisterský studijní program Politologie.
Získáte znalosti stranických systémů a modelů demokracie a seznámíte se s problematikou politické sociologie, globalizace a občanské společnosti.
Veřejná správa
Chcete si prohloubit znalosti o fungování veřejné správy? Chcete vědět, jak uplatnit v praxi metody e-Governmentu? Začněte studovat magisterský studijní program Veřejná správa.
Získáte znalosti právní úpravy českého veřejného práva a nejnovějších trendů ve veřejné správě a budete umět aplikovat poslední teoretické poznatky.
Koho u nás potkáte
Reference studentů
Proč CEVRO Univerzita?
V Praze a v Českém Krumlově nabízíme prestižní vzdělávání v oblastech práva, politologie, mezinárodních vztahů, ekonomie, bezpečnosti, veřejné správy nebo managementu sociálních služeb.
Programově malá škola
Možnost rozložení školného na splátky
Výborné uplatnění absolventů
Studium v zahraničí
Praxe
Výhody praxí a stáží při studiu na CEVRO Univerzitě
Nezřídka se stává, že se student v rámci praxe v institucích a společnostech osvědčí natolik, že v nich zůstává jako zaměstnanec. Jedná se tedy o skvělou příležitost, jak nastartovat svoji profesní dráhu.
Kde praxe a stáže probíhají?
Řada našich studijních programů je akreditována jako profesní. Nedílnou součástí studia je proto i povinná praxe. Tu naši studenti absolvují u našich smluvních partnerů, mezi které patří ministerstva, Poslanecká sněmovna, Senát, řada krajských, městských a obecních úřadů, Policie ČR, Armáda ČR, záchranná služba, Kancelář prezidenta republiky nebo vybraná velvyslanectví a řada významných společností.
S kým spolupracujeme



