Rozhovor s rektorem: Přerod na univerzitu přinese studentům nové možnosti a prestiž
Vysoká škola CEVRO je minulostí. Od prvního ledna 2025 se změnila na CEVRO Univerzitu poté, co prošla téměř dvouletým složitým akreditačním procesem, po němž získala registraci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Nejen o přechodu na univerzitu, ale také o výhodách pro současné i budoucí studenty mluví v rozhovoru rektor CEVRO Univerzity Tomáš Jarmara.
Jak vám to zní? Rektor CEVRO Univerzity?
Samozřejmě velmi dobře.
Honosněji než rektor vysoké školy?
Tak bych to asi neřekl, protože je řada kvalitních vysokých škol, které programově nesměřují ke škole univerzitního typu, ale samozřejmě z toho mám velkou radost.
Existoval takový plán od samého začátku? Že se jednou z Vysoké školy CEVRO stane univerzita?
Byl to přirozený proces, který prošel mnoha fázemi. Škola o doktorský studijní program usilovala již v roce 2019. Poté se proces na nějaký čas odložil, což souviselo s vnitřní situací školy i změnou vnějšího prostředí spojenou především se vznikem a existencí Národního akreditačního úřadu a novou metodikou hodnocení vysokých škol, které se nějakou dobu hledaly, a na něž se musela škola adaptovat.
Jde tedy o splnění snu? Co bylo nutné udělat, vyřídit, splnit, absolvovat? Jak dlouho celý proces trval?
Na podzim roku 2022 jsme začali ve vedení školy uvažovat o opětovném oživení projektu doktorského studijního programu a jejím přechodu na univerzitu. Nejprve bylo nutné si analyzovat personální a vědecké kapacity, které měla škola k dispozici a realisticky posoudit, zdali odpovídají požadavkům akreditačního úřadu. Také bylo nutné kvalitativně upgradovat některé standardní činnosti školy v oblasti studia, vědeckovýzkumných a souvisejících činností.
Jaký byl další postup?
Samotná práce na akreditačním spisu začala v únoru 2023. Akreditační žádost jsme podali v červenci téhož roku, na konci roku 2023 jsme Národnímu akreditačnímu úřadu doručili žádost o změnu typu vysoké školy na univerzitu, což je mnohastránkový dokument podrobně popisující všechny hlavní činnosti školy od svého vzniku až po strategický výhled do budoucna. Celý proces skončil zdárně v červnu 2024. Poté byly připraveny nové vnitřní předpisy, zejména Statut a další, které podléhají registraci ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Ministerstvo vše zaregistrovalo v prosinci loňského roku a do nového roku 2025 vstoupila škola jako CEVRO Univerzita.
Šlo tedy všechno hladce, podle očekávání?
Ani tak bych to nenazval. Byly to dva roky náročné intenzivní práce doprovázené mnoha zvraty a nelehkými situacemi, které bych, upřímně řečeno, už nechtěl zažít. Ale vše se podařilo také díky úsilí celého týmu a podpory ze strany Správní rady školy, našich podporovatelů a příznivců.
Tomáš Jarmara (56 let) Rektor CEVRO Univerzity se narodil v Ostravě, kde vystudoval Základy společenských věd na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity, titul Ph.D. získal v oboru politologie na Univerzitě Palackého Olomouc a ve stejném oboru i titul docent na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Absolvoval zahraniční studijní pobyty na John Moores University v Liverpoolu, Lund University ve Švédsku a na Vratislavské univerzitě v Polsku. |
V čem je hlavní rozdíl mezi vysokou školou a univerzitou v českých podmínkách?
V českých podmínkách je univerzitou pouze ta vysoká škola, která má akreditovaný doktorský studijní program, jehož absolvent získá akademický titul Ph.D., což představuje nejvyšší možný stupeň vysokoškolského vzdělání dosažený studiem. Respektive jedná se o vysokou školu, která má vedle vzdělávací činností i ambice působit v oblasti vědy a výzkumu.
A zvyšuje se tím atraktivita studia? Celého zařízení? Jaký má a bude mít v následujících letech dopad na studenty, o které jde především?
Bezesporu ano, dává uchazečům perspektivu pokračování ve studiu a případné akademické kariéry. Má ale význam i pro praktické uplatnění, protože titul Ph.D. je dokladem vědeckovýzkumné či aplikační činnosti jejího nositele. Jak je patrné při pohledu na vedení společností, firem a veřejnoprávních korporací, je i benefitem při výběrových řízeních a obsazování manažerských pozic.
Můžete specifikovat, co to přinese studentům?
Přechod na univerzitu přináší i inovaci v přístupu ke studentům s ještě větším důrazem na výuku v menších skupinách, živou interakci mezi studenty a vyučujícími, individuálním přístupem a podporou rozvoje potenciálu každého studenta. Druhým případem je vetší potenciál ke spolupráci se soukromými nebo veřejným a státními univerzitami v oblasti studia a vědy a výzkumu. Stejně tak ve vztahu k soukromým a veřejnoprávním korporacím, ať již v oblasti aplikovaného výzkumu, studentských prací a podobně.
Zaznamenali jste reakce komerčních vysokých škol, univerzit nebo těch veřejných?
Někteří kolegové rektoři mi již gratulovali, ale protože se jedná o velmi čerstvou záležitost z prosince loňského roku, kdy CEVRO oficiálně získalo registraci na školu univerzitního typu, tak na více reakcí ještě čekáme.
Považují vás ostatní školy a univerzity za konkurenci?
CEVRO Univerzita je programově malá výběrová škola, která má na české poměry velmi nízký počet studentů, kdy cílovým stavem je maximálně 2 000 studentů. V tomto smyslu nepředstavujeme konkurenci s ohledem na uchazeče o studium. Zdravou konkurencí, která je přirozená, chceme být v oblasti publikačních a tvůrčích činností. Univerzita pochopitelně bude soutěžit s ostatními vysokými školami v grantových výzvách, které jsou dnes klíčové pro rozvoj vědeckých a personálních kapacit školy, ale i pro akreditaci studijních programů.
Budete více cílit i do zahraničí? Vždyť část výuky probíhá v angličtině. Zvažujete, že byste přidali ještě nějaký jazyk?
Zcela určitě ano. Internacionalizace je dnes naprosto samozřejmou a nepostradatelnou součástí každé univerzity a netýká se jenom studentů, ale i vyučujících. Aktuálně máme akreditovány dva studijní programy v angličtině: bakalářský program Economics, Business, Politics a magisterský Economics, Philosophy, Politics. Výhledově připravujeme akreditace dalších programů v anglickém jazyce, první v řadě je politologie a mezinárodní vztahy. Co se týká jazyka, angličtina je lingua franca, je jazykem mezinárodní vědy, obchodu, ale i technologického výzkumu a vývoje. Takže cílíme v této fázi primárně na anglicky akreditované studijní programy.
Bude, či nebude mít přechod na univerzitu dopad na cenu školného?
Doktorské studium je koncipováno jako výběrové s velmi malým počtem studentů, takže s ním nevznikají žádné dramatické náklady. V souvislosti s přechodem na univerzitu neplánujeme navyšování školného. To se standardně valorizuje s ohledem na řadu faktorů. Naposledy se zvyšovalo loni, a to o necelých 10 procent po delší době.
V únoru letošního roku proběhne 14. ročník projektu „Na týden vysokoškolákem“. V čem bývá přínosný pro vás, nyní nově univerzitu, a v čem pro středoškoláky, kterým je určený?
Tento unikátní projekt je skvělou příležitostí, jak středoškolákům představit vysokoškolské studium. Z pohledu univerzity je akce cenným nástrojem pro navázání kontaktů s uchazeči a zároveň má zvýšit povědomí o naší instituci. Díky tomu máme možnost ukázat, jakým způsobem přistupujeme ke vzdělávání, jaké nabízíme studijní programy, a přiblížit studentům naši filozofii zaměřenou na propojení teorie a praxe. Pro středoškoláky je tento týden jedinečnou příležitostí zažít na vlastní kůži, jaké to je být vysokoškolským studentem. Mohou si vyzkoušet přednášky, semináře i praktické workshopy, setkat se s vyučujícími a navázat kontakt s našimi stávajícími studenty. To jim pomáhá lépe se rozhodnout při výběru vysoké školy a budoucího studijního zaměření.
Jste připravení na vyšší zájem právě kvůli přerodu na univerzitu?
Nejen že jsme připraveni, ale aktivně jdeme potenciálním uchazečům o studium naproti. Jednak již nyní spouštíme informační kampaň, jejímž hlavním sdělením je, že se Vysoká škola CEVRO změnila na univerzitu. Dalšími aktivitami jsou dny otevřených dveří, či zmiňovaná akce Na týden vysokoškolákem. Mnoho našich kolegů často vystupuje se svými komentáři v médiích, škola pořádá přednášky významných osobností, diskuzní pořady, workshopy atd. O tom, že uchazeči zřejmě zaregistrovali změnu školy na univerzitu svědčí, že oproti loňskému roku máme již nyní výrazně vyšší počet podaných přihlášek než loni, a to je teprve leden. Což nás zvláště těší.
Vít Chalupa, autor je novinář
Foto: Hynek Glos