Inkluze v programu Erasmus+ na Vysoké škole CEVRO

Jedním z hlavních důrazů Evropská unie v období 2021-2027 je systematické zaměření na inkluzi. V rámci programu Erasmus+ pak jde o jednu z hlavních priorit. Inkluze a diverzita znamená zapojení co největšího spektra organizací i jednotlivců do mezinárodního vzdělávání.

V rámci všech svých akcí program Erasmus+ v programovém období 2021–2027 usiluje o prosazování rovných příležitostí a přístupu, inkluze, rozmanitosti a spravedlnosti. Organizace a účastníci s omezenými příležitostmi jsou ústředním prvkem těchto cílů a s vědomím této skutečnosti jim program Erasmus+ nabízí další možnosti a finanční podporu pro překonání jejich bariér v získání mezinárodních zkušeností.

V zájmu co nejsnazšího přístupu k mobilitě studentů a zaměstnanců v rámci programu Erasmus+ Vysoká škola CEVRO klade důraz na rovný a spravedlivý přístup a příležitosti pro stávající i budoucí účastníky mobilit ze všech prostředí. Znamená to možnost zapojení účastníků s omezenými příležitostmi, jako například účastníků s fyzickým, duševním nebo zdravotním postižením, studujících s dětmi, studujících, kteří pracují nebo kteří profesionálně sportují, a studujících ze všech studijních oborů, které jsou v oblasti mobility nedostatečně zastoupeny.

Finanční podpora

Pravidla programu Erasmus+ umožňují přidělit dodatečnou finanční podporu účastníkům s omezenými příležitostmi:

  • Jednou z variant je podpora inkluze na základě úhrady způsobilých reálných nákladů.
  • Další variantou je pak měsíční jednotkové navýšení pobytového příspěvku (až 250 EUR na měsíc).
  • Poslední variantou je podpora mimořádně vysokých cestovních nákladů.

Flexibilita v délce mobility

Jednou z forem podpory účastníků s omezenými příležitostmi je poskytnutí možnosti účastnit se krátkodobé kombinované mobility s virtuální částí. To se týká zájemců o mobilitu, kteří především nemohou pobývat v zahraničí po delší čas kvůli širokému spektru možných překážek a nemohli by se tak do programu zapojit.

Efektivní využití kapacit

Řada institucí buduje kapacity i v oblasti podpory inkluze. Klíčová je komunikace s těmito dedikovanými pracovišti, která dokážou často zajistit cílenou a efektivní podporu studentům a zaměstnancům se specifickými potřebami. Zároveň daná pracoviště mohou lépe informovat cílovou skupinu o dodatečné podpoře při mobilitách v rámci programu Erasmus+.

 

Kontakt

Mgr. Jiří Š. Cieslar

Vedoucí zahraničního oddělení

E-mail: jiri.cieslar@vsci.cz