Centrum bezpečnostních studií (CEBES)
O nás
Vize CEBES
Jsme široce otevřená, multioborová, profesně orientovaná platforma, která propojuje odbornou i laickou veřejnost v její diskuzi na aktuální témata ve všech oblastech bezpečnostní politiky státu.
Mise CEBES
Naši vizi chceme naplňovat realizací široké škály aktivit, které budou z hlediska formy i obsahu atraktivní a přístupné pro cílové publikum, se zapojením výrazných osobnosti české i mezinárodní akademické sféry, soukromého sektoru a veřejného života, a to především:
- Pořádáním workshopů a konferencí na klíčová témata bezpečnostní politiky ČR sloužící k výměně zkušeností a názorů, ale i formulaci doporučení pro státní i soukromou sféru.
- Vzdělávacími aktivitami pro začínající i zkušené pracovníky (nejen) z oblasti bezpečnosti s vědomím, že průběžné vzdělávání a získávání nových dovedností je základem udržení vysoké úrovně osobního i organizačního know-how a získání konkurenční výhody v dnešním globalizovaném světě.
- Publikační činností, tvorbou certifikovaných metodik a veřejných strategií jako nástrojů nabízejících nejen teoretická východiska pro přístup k popisu a komplexnímu pochopení klíčovým problémů bezpečnosti, ale současně i formulaci praktických doporučení postavených na nejnovějších poznatcích a sdílených zkušenostech špičkových akademiků a odborníků z praxe.
- Poskytováním poradenské činnosti a expertních služeb v oblastech bezpečnostní politiky při zpracování strategických dokumentů v oblasti státní správy i samosprávy, jakož i v soukromém sektoru.
- Komentáři uznávaných odborníků k aktuálnímu dění a významným událostem ve společnosti nejen prostřednictvím veřejno-právních komunikačních platforem, ale také cestou sociálních sítí a webových stránek CEBES a tím poskytnout nezaujatý expertní pohled ponechávající prostor pro formulaci vlastního názoru s cílem posilovat kritické a kreativní myšlení ve společnosti.
- Partnerskou spoluprací s dalšími centry, akademickými institucemi a profesními spolky v ČR i zahraničí obdobného zaměření s cílem propojit tyto organizace a zvýšit synergický efekt jejich působení na povědomí veřejnosti o komplexním charakteru aktuálního bezpečnostního prostředí a jeho výzvách, kultivovat a cíleně zaměřovat navazující diskuzi.
Členové CEBES
Ing. Jaroslav Salivar
Člen správní rady VŠ CEVRO, zakladatel CEBES, náměstek starosty SH ČMS, místopředseda Sdružení sportovních svazů ČR a člen Rady vlády pro nestátní neziskové organizace. Zabývá se především požární ochranou, IZS, krizovým plánováním, migrací a problematikou bezpečnostních sborů. V letech 2006-2011 byl 1. náměstkem ministra vnitra pro vnitřní bezpečnost.
Ing. František Mičánek, Ph.D.
Bezpečnostní analytik/odborný asistent a výkonný ředitel CEBES na VŠ CEVRO. V letech 1988-2013 postupně prošel velitelské a štábní fuknce až do úrovně ředitele Sekce plánování schopností GŠ AČR. V letech 2016-2019 působil na NATO Defence School v Itálii na pozici děkana. Zabývá se především problematikou řízení rizik v oblasti bezpečnosti, moderními technologiemi v oblasti obrany a bezpečnosti a strategickou komunikací.
RNDr. Pavel Štalmach, MBA
Působí v roli Senior Fellow v rámci CEBES a institutu Future Advanced Technologies, z.ú. a jako poradce pro bezpečnost a obranu projektu FUTURE FORCES FORUM. Pracoval 15 let v rezortu Ministerstva obrany v různých rolích (náměstek ministra obrany, atd.) V posledních letech se věnuje systémovým analýzám v oblasti bezpečnostních hrozeb a rizik, novým technologiím a inovacím v oblasti bezpečnosti a obrany.
Ing. Jiří Šedivý
Lektor VŠ CEVRO, specializující se na bezpečnost a reformy ozbrojených sil ČR. Od roku 1996 do konce roku 2002 vykonával velitelské a štábní funkce v AČR, svoji vojenskou kariéru zakončil funkcí Náčelníka Generálního štábu AČR. Od roku 2003 pracoval v pozicích předsedy dozorčích rad V roce 2003 založil konzultantskou firmu Generals s. r. o., která se zabývá poradenstvím v oblasti bezpečnosti a řízení projektů.
JUDr. Cyril Svoboda, Ph.D.
Pedagog VŠ CEVRO, dříve český politik a diplomat. Byl místopředsedou vlády a ministrem vnitra, zahraničních věcí, místního rozvoje a předseda Legislativní rady vlády. Ve své pedagogické činnosti se zaměřuje zejména na ústavní právo a diplomacii v praxi.
Ing. Jiří Baloun, Ph.D., MSc
Lektor VŠ CEVRO, poradce a konzultant v oblasti bezpečnosti, obrany a strategického řízení. Na přelomu tisíciletí se v Bruselu podílel na vytvoření našeho vojenského zastoupení v HQ NATO. Od roku 2001 postupně řídil Agenturu komunikačních a informačních systémů a velel Spojovacímu vojsku AČR. Zastával funkci Bezpečnostního ředitele Ministerstva obrany. V roce 2019 byl jmenován velvyslancem ČR v Afghánistánu, jímž byl až do října 2022.
PhDr. Pavel Pšeja, Ph.D.
Lektor působící v neziskové sféře (včetně aktivit v zemích jako Kuba či Barma), v letech 2014-2020 jako člen a posléze předseda správní rady Demas. V poslední době aktivně působí jako mezinárodní volební pozorovatel OBSE a EU (mimo jiné mise v Rusku či Turecku), popřípadě jako volební expert Rady Evropy. Je rovněž aktivním expertním hodnotitelm Evropské komise pro řadu součástí programu HorizonEurope.
Mgr. Ing. Ivan Bílek
Asistent na Katedře bezpečnostních studií VŠ CEVRO. V minulosti byl náměstkem policejního prezidenta pro uniformovanou policii a vnější službu a prozatímním ředitelem nově vzniklé Generální inspekce bezpečnostních sborů (posléze ředitelem řádným). Zabývá se především bezpečnostní politikou, situací v bezpečnostní komunitě a kontrolou bezpečnostních sborů.
PhDr. Jan Paďourek, Ph.D.
Externí pedagog katedry bezpečnostních studií na VŠ CEVRO. Vrchní ředitel sekce vnitřní bezpečnosti a policejního vzdělávání na Ministerstvu vnitra. Od roku 1993 do roku 2018 působil jako zpravodajský důstojník, letech 2014-2018 ve funkci náměstka ředitele civilní rozvědky. Působil jako oficiální představitel ÚZSI na ŽÚ ČR v Moskvě, v Kyjevě a ve Washingtonu D.C.
Ing. Vladimír Karaffa, CSc.
Aktivně působí v rámci bezpečnostní komunity ČR a jako lektor na několika vysokých školách. Dříve působil v Armádě ČR, ve složkách Ministerstva obrany a na operačním velitelství NATO. Po ukončení služebního poměru vojáka pracoval na vedoucích pozicích na Ministerstvu obrany v Sekci obranné politiky a strategie a Personální sekci, později jako ředitel Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studí Univerzity v Brně.
Jana Skopová
Působí na Ministerstvu obrany v Kabinetu ministryně obrany jako poradkyně. Dříve byla členkou správní rady Nadace rodiny Tykačových. Je také mediátorkou, zabývá se především problematikou strategického řízení a komunikace i rozvojem lidských zdrojů. Je členkou výboru Vojenského fondu solidarity a významně se podílí na tvorbě nového systému péče o válečné veterány.
PhDr. Mgr. Ladislav Vovesný
Tajemníkem CEBES se stal 1. července 2015 a začal působit v dolní komoře Parlamentu České republiky jako poslanecký asistent, působí také jako poradce a konzultant v oblasti bezpečnosti. Od konce prosince 2021 je vedoucím oddělení poradců Kabinetu ministryně obrany.
Aktivity CEBES
Věda a výzkum
Publikace
- Reforma Policie České republiky aneb pomáhat a chránit
CEVRO Institut, 2012. ISBN 978-80-8725-15-1 - Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů
Academia, 2022. ISBN 978-80-200-3237-9 - Rozdílné pohledy českých expertů a politiků na klíčové bezpečnostní hrozby: Jedna středoevropská lekce
New Direction, 2022. ODKAZ
CEBES v médiích
2024
- Jan Paďourek hostem v pořadu Interview ČT24: Policisté protestují (4. 11. 2024)
- František Mičánek pro iROZHLAS.cz: Ukrajina chce mobilizovat tisíce vojáků (31. 10. 2024)
- Fratnišek Mičánek pro online médium CZDEFENCE: Postřehy z Future Forces Forum 2024 (22. 10. 2024)
- Jan Paďourek v pořadu Události, komentáře: Dvě procenta HDP na obranu nebudou stačit (16. 10. 2024)
- František Mičánek v pořadu Události, komentáře: Deset let od výbuchu ve Vrběticích (16. 10. 2024)
- Jan Paďourek v pořadu Reportéři ČT: Útok ruských agentů ve Vrběticích zůstane bez trestu (8. 10. 2024)
- Fratnišek Mičánek pro online médium CZDEFENCE: Konference Summit NATO 2024: Požadavky na kapacity a schopnosti ČR (7. 10. 2024)
- Jaroslav Salivar hostem pořadu Události, komentáře: Následky ničivých povodní v Česku (16. 9. 2024)
- František Mičánek: Rozhovor pro Radiožurnál: F-16 není žádná zázračná zbraň. Ukrajina k ní bude muset využít zbraně dlouhého dosahu (6. 8. 2024)
- František Mičánek hostem pořadu Horizont ČT24: Ukrajina pod úderem ruských agresorů (8. 7. 2024)
- František Mičánek hostem pořadu Horizont ČT24 (v čase 21 hod. 49 min.): Zavádění povinné vojenské služby (12. 6. 2024)
- František Mičánek hostem pořadu 90' na ČT24: Bezpečnostní situace v Česku a podezření na ruskou stopu ve žhářském útoku (12. 6. 2024)
- František Mičánek v Rozhovoru pro iRozhlas Praha: Budoucnost je hybridní válčení, zapojení armády a ozbrojených sil je to poslední (11. 6. 2024)
- Pavel Pšeja pro Novinky.cz: Čína i Rusko chtějí změnit světový řád, žijeme v přelomové době (7. 5. 2024)
- Jan Paďourek hostem v podcastu Bulletproof: Návštěva Fialy v CIA ukázala, že USA na spolupráci s Českem záleží (29. 4. 2024)
- František Mičánek pro online médium CZDEFENCE: Vnitřní a vnější bezpečnost státu – komplexní přístup a výstupy z konference NBNS 2024 (4. 4. 2024)
- František Mičánek pro online médium CZDEFENCE: AČR chybějí zálohy a jak z toho ven… (3. 3. 2024)
- František Mičánek pro Novinky.cz: Rusko je při chuti, ale není v kondici zvrátit dějiny (28. 2. 2024)
- Jan Paďourek v rozhovoru pro Deník N: Ruské tajné služby vraždí oponenty, ovlivňují nálady na Západě. Nepodceňujme je (28. 2. 2024)
- František Mičánek jako moderátor konference Budování státu: Inovace, nebo stagnace? (18. 1. 2024)
- Jan Paďourek hostem Interview ČT24 (12. 1. 2024)
2023
- František Mičánek v pořadu Interview Plus: Válku nerozhodnou technologie, ale množství. Náš válečný průmysl ale neběží na plné obrátky (7. 12. 2023)
- František Mičánek pro Novinky.cz: Rusové se zlepšují víc, než by se nám líbilo (5. 12. 2023)
- Pavel Pšeja v pořadu Studio ČT24 (v čase 17 hod. 6 min.): Rozhovor o průzkumu agentury KANTAR, ANO výrazně vede (1. 12. 2023)
- Pavel Pšeja v pořadu Studio ČT24 (v čase 13 hod. 36 min.): Rozhovor na téma dva roky od voleb do PS (9. 10. 2023)
- Fratnišek Mičánek pro Novinky.cz: Nejtěžší je odříznout Rusy na Krymu (2. 8. 2023)
- Pavel Pšeja v pořadu Studio ČT24 (v čase 10 hod. 7 min.): Rozhovor o mimořádné schůzi sněmovny o důchodech (19. 7. 2023)
- František Mičánek pro online médium CZDEFENCE: AČR a umělá inteligence: Jak na to? (9. 7. 2023)
- František Mičánek pro Novinky.cz: Válka neskončí, i kdyby Ukrajinci uspěli (27. 4. 2023)
- Pavel Pšeja v pořadu Studio ČT24 (v čase 17 hod. 4 min.): Rozhovor o prvních krocích prezidenta Pavla ve funkci (12. 3. 2023)
- Jiří Baloun hostem pořadu V souvislostech: Česká republika a NATO (11. 3. 2023)
- Pavel Pšeja v pořadu Studio ČT24 (v čase 14 hod. 6 min.): Rozhovor o jednání PS a obstrukcích (5. 3. 2023)
- Pavel Pšeja v pořadu Studio ČT24 (v čase 14 hod. 9 min.): Rozhovor o aktivitách Petra Pavla před jeho inaugurací (5. 2. 2023)
- Jiří Baloun hostem pořadu Fokus Václava Moravce: Podoby války (18. 1. 2023)
- Pavel Pšeja v pořadu Studio ČT24 (v čase 11 hod. 6 min.): Rozhovor o pokusu ANO vyslovit nedůveru vládě (18. 1. 2023)
2022
- František Mičánek v pořadu Studio ČT24: Ruská reakce mohla být urychlena (5. 12. 2022)
- František Mičánek v pořadu Horizont ČT24: Důležitější než výzbroj jsou lidé (12. 10. 2022)
- František Mičánek v pořadu Interview Plus: Ukrajinská armáda se poučila z anexe Krymu a začala stavět úplně nové ozbrojené síly (7. 10. 2022)
- František Mičánek v pořadu Události, komentáře: Pokud zmizí podpora Ukrajině, je ohrožena demokracie (25. 8. 2022)
- František Mičánek pro Novinky.cz: Referenda na Ukrajině jsou klička, aby Rusové mohli uvažovat o taktických jaderných zbraních (24. 8. 2022)
- Jiří Baloun hostem ČT24: V Afghanistánu je bezpečněji, jen protože neútočí Taliban (16. 8. 2022)
- František Mičánek v pořadu Události, komentáře: Ruská mobilizace by byla pro Ukrajinu hrozbou (16. 7. 2022)
- František Mičánek v pořadu Události, komentáře: Válka musí být multidoménová, to ruská armáda nepředvedla (4. 6. 2022)
- František Mičánek pro iROZHLAS.cz: V Česku přítomnost NATO není třeba. Smysl má vysílání našich vojáků na východ (17. 4. 2022)
- František Mičánek v pořadu Rozstřel: Velké množství letících raket by ani štít NATO neuměl eliminovat (10. 3. 2022)
2021
- František Mičánek pro časopis Vojenské rozhledy: Procesní přístup k řízení lidských zdrojů v resortu Ministerstva obrany ČR (5. 10. 2021)
- Jan Paďourek v rozhovoru pro iRozhlas: Prezident dostává do mediálního prostoru otázky, které by se řešit neměly (26. 8. 2021)
- Jiří Baloun hostem v DVTV: Jak probíhala evakuace? Zahladili diplomaté stopy? (19. 8. 2021)
- Jan Paďourek v pořadu DVTV Interview: Tanečkům premiéra kolem BIS nerozumím, Stropnického slova jsou hloupá (10. 8. 2021)
- Jan Paďourek pro Echo24.cz: Některé aspekty revize česko-ruských vztahů (25. 4. 2021)
- Jan Paďourek v pořadu DVTV Interview: Je to státní terorismus. V případu je ale mnoho ruských chyb a selhání (18. 4. 2021)
- Jan Paďourek v rozhovoru pro Echo24.cz: Ruští agenti ve Vrběticích selhali. V Česku jich rozhodně není jen 18 (18. 4. 2021)
- Jaroslav Salivar hostem CEVRO Arény na téma Proč stát v době krize neřídí odborníci? (26. 3. 2021)
- Jaroslav Salivar v pořadu Události, komentáře: NKÚ: stát nebyl připraven. Má stát plány a experty na řízení krize? Poučila se vláda z jarní situace? (22. 3. 2021)
- Jan Paďourek v pořadu Horizont 24: Ve vyhošťování diplomatů je Rusko bravurní (10. 2. 2021)
- Jan Paďourek v cyklu Jihočeši: V Moskvě i ve Washingtonu sbíral mnoho let informace pro českou rozvědku (16. 1. 2021)
2020
- Jan Paďourek v pořadu DVTV Interview: Je to Zemanova štvavá akce, arogantní chování Nejedlého nemá obdoby (30. 11. 2020)
- Jaroslav Salivar v pořadu Události, komentáře: Komunikace vlády je příšerná, premiér nemá důvěru obyvatel (10. 10. 2020)
- Jan Paďourek v rozhovoru pro Deník N: Čína může nasbírané informace o Češích využít i k vydírání. Své operace plánuje dlouhodobě (16. 9. 2020)
Blog
Aktuální témata
- Bezpečnost měkkých cílů, spolupráce bezpečnostních složek a HZS v rámci IZS, sjednocení legislativy a úloha MV ČR
- Obrana státu, scénáře budování OS, budování záloh, mobilizace, předpoklady a požadavky z pohledu legislativy, organizace a procesů, materiálu a osob
- Inovace v bezpečnostní oblasti a moderní technologie využitelné v oblasti obrany a bezpečnosti
- Využití AI, hodnocení jejího dopadu na společnost, AI a vzdělávání
- Řízení rizik v organizacích
- Krizová legislativa – update na nové hybridní hrozby
Kontakt
Ing. František Mičánek, Ph.D.
Tel: +420 725 360 010
E-mail: frantisek.micanek@vsci.cz